تبلیغات
جمال آفتاب - تعطیلات عید را چگونه بگذرانیم ؟؟

بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین            کاین اشارت ز جهان گذران ما را بس

نقد بازار جهان بنگر و آزار جهان                 گر شما را نه بس این سود و زیان ما را بس

کم کم به ایام تعطیلات عید نوروز نزدیک می شویم. برای داشتن روزها و ایامی پر بار و سرشار از شادی و نشاط وموفقیت ، همیشه داشتن یک برنامه منظم ومنسجم می تواند براین موفقیت ها وپیروزی ها بیافزاید. ایام عید نیز از این قائده مستثنی نبوده و اگر خواهان داشتن ایامی شیرین وپرباری هستیم ، خوب است که در ابتدای سال نو برنامه ای را برای ادامه زندگی خویش قرار دهیم؛ چرا که تا به خود بیاییم این ایام تمام می شود و عمر انسان به سرعت می گذرد.


مطالعه کتاب

این که چه کتاب هایی برای ما مفید است، بستگی به علاقه و نیازهای افراد دارد. اگرافراد بخشی از اوقات فراغت روزانه خودرا به طور منظم به مطالعه اختصاص دهند نه تنها سطح دانش و معلومات خود را بالا می برند، بلکه موجب خشنودی خداوند و اهل بیت(علیهم السلام) را هم فراهم می کنند. امام صادق(علیه السلام) در حدیثی می فرماید: «لست احب ان اری الشاب منکم الا غادیاً فی حالین، اما عالماً او متعلماً، : دوست ندارم جوانی از شما را ببینم، مگر آن که روز او به یکی از دو حالت آغاز شود، یا عالم و دانشمند باشد، یا فراگیرنده علم  ».[1]

تفریح و شادی

یکی از نیازهای مهم انسان تفریح و شادی است. تفریحاتی مثل رفتن به پیک نیک، تماشای فیلم و تئاتر، رفتن به کنار دریا و مانند آن نیز مفید و مورد سفارش اسلام واقع شده است  .  یکی از لذت بخش ترین تفریحات سالم، مسافرت است. قرآن مردم را به گردش در زمین فرمان داده تا از طریق آن، با وضع گذشتگان آشنا شوند و علل انحراف و انحطاط جوامع را به خوبی دریابند و به هدف زندگی پی ببرند. قُلْ سیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَیْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُجْرِمینَ: بگو: در زمین بگردید پس با تأمل بنگرید كه سرانجام گنهكاران چگونه بود؟».(نمل/ 69)

حضرت آیت ‏اللَّه مروارید (رحمه الله علیه) نقل مى‏ كردند: در خدمت حاج شیخ عباس قمى (رحمه الله علیه) در باغى در حوالى مشهد مهمان بودیم. حاج شیخ عباس بعد از سلام و احوالپرسى شروع به نوشتن كرد. گفتند: آقا امروز روز تفریح است فرمود: فكر مى‏ كنید من از سهم امام بخورم و كار نكنم!. صاحب باغ گفت: آقا! غذاها و میوه ‏ها سهم امام نیست، مال شخصى من است، شما استراحت كنید. جواب داد: یعنى مى‏ گویید یك روز هم كه از سهم امام زمان(علیه السلام) استفاده نمى‏ كنم، براى مولایم كار نكنم؟!

در این ایام به آداب و اعمالی که خواسته وناخواسته از ما فوت شده ، بپردازیم ؛ نمازهای قضایمان را به جا آوریم ، اگر دلی را شکسته ایم ،صاحب آن را از خود راضی و خشنود سازیم و هزاران کار دیگری که هر انسانی با اندکی تأمل به  آن پی خواهد برد .اگر تا کنون از آیات نورانی قرآن فاصله داشته ایم ، بین خود و  آیات آشتی برقرار کرده و خود را با آنان پیوند دهیم .سعی کنیم در این تعطیلات به خواندن نماز شب اهتمام بیشتری داشته و خواندن این مستحب مؤکّد را در خود شکوفا سازیم .

در این ایام کمی از اوقات تعطیلات استفاده کنیم و همه وقت را به تفریح و سرگرمی و دیدن فیلم های تلویزیون نگذرانیم و کارهای مفید دیگری را انجام دهیم. به امید آنکه ایام خوش و پرباری را سپری نماییم و بعد از تعطیلات جایی برای پشیمانی از عملکرد گذشته مان نداشته باشیم .

-----------------------

1.      علامه مجلسی، بحارالأنوار، ج 1، ص 170.

2.      به نقل از سایت شیعه نیوز، ویژگی های اخلاقی و شخصیتی شیخ عباس قمی، مولف مفاتیح الجنان


برچسب ها: عید نوروز، تعطیلات عید، اوقات فراغت، کتاب خواندن، تفریح و سرگرمی، مسافرت، شیخ عباس قمی،

تاریخ : شنبه 22 اسفند 1394 | 12:00 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.