تبلیغات
جمال آفتاب - کفش هایت را چند خریدی؟ زیباست ...

یکی از کارهای بسیار مهم زندگی مؤمن که مورد تأکید خدا و رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) و ائمّه معصومین (صلوات الله علیهم اجمعین) است که همیشه باید در لیست برنامه های ضروری او باشد، مسئله ی برآوردن حاجات مؤمنین و گره گشایی از زندگی آنهاست. اهمیّت این موضوع در حدّی است که پی بردن به آن از حد ظرفیت عقل آدمی خارج است.


در حدیثی از پیامبر عزیز اسلام (صلی الله علیه و آله) وارد شده است که حضرت فرمود: «هر کس دل مؤمنی را شاد کند، مرا شاد نموده و هر که مرا شاد نماید خدا را شاد نموده است.»[1] برابری شاد نمودن دل مؤمن با شادی خدا چیزی نیست که ما با عقل قاصر خود بتوانیم آن را درک نماییم.

بین مردم جامعه، آن قشر که از همه نیازمندتر و کمک رسانی به آنها بر همه لازم و ضروری است، فقرا جامعه هستند.

لذا حضرت رسول(صلی الله علیه و آله)  فرمودند: «اِتَّخِذُوا عِنْدَ الْفُقَراءِ اَیادى فَاِنَّ لَهُمْ دَوْلَةٌ یَوْمَ الْقیامَةِ: با نیكى و كمك به نیازمندان نزد آنان جایگاهى براى خود بیابید، كه آنان روز قیامت مقام و منزلتى دارند».[2]

خداوند بی همتا در کلام نورانی خود به دفعات، مؤمنین را به انفاق و کمک رسانی به فقرا و مستمندان سفارش فرموده است. از باب نمونه به یکی از آیات نورانی قرآن کریم در این زمینه اشاره می نمایم: خداوند مهربان در سوره ی مبارکه بقره در بیانی بسیار لطیف و زیبا می فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقْناكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَأْتِیَ یَوْمٌ لا بَیْعٌ فیهِ وَ لا خُلَّةٌ وَ لا شَفاعَةاى اهل ایمان! از آنچه به شما روزى كرده‏ایم انفاق كنید، پیش از آنكه روزى بیاید كه در آن نه داد و ستدى است و نه دوستى و نه شفاعتى‏».( بقره /254)

این سفارشات نورانی از ناحیه آن قدرت بی مثال، بیانگر اهمیت فوق العاده مسئله کمک رسانی به فقرا و تنگدستان است.

گاه می شود که انسان برای رسیدن به مراد خویش ساعتها به راز و نیاز و تضرع و زاری به درگاه خداوند بی نیاز می نشیند و با نذر و نیاز حاجات خود را از عمق جان از آن قدرت بی مثال طلب می نماید، غافل از اینکه چه بسا خداوند بی همتا کلید حل مشکل او را در دست فقیر قرار داده باشد و آن کلید معجزه آسا چیزی نیست جز دعای گره گشای فقیر.

 

چهارمین اختر تابناک آسمان ولایت امام زین العابدین(علیه السلام) در این باره در بیانی زیبا و دلنشین به خادم خود می فرماید: «امسکی قلیلاً حتی یدعو و قال (علیه السلام): دعوه السائل الفقیر لا ترد: اندکی دست نگه دار تا فقیر دعا کند و نیز فرمود: دعای فقیر رد نمی شود».[3]

در روایت دیگری از امام صادق(علیه السلام) وارد شده که حضرت فرمود: «اذا اعطیتموهم فلقنوهم الدعاء فإنه یستجاب لهم فیکم و لا یستجاب لهم فی انفسهم: هرگاه به فقرا چیزی می دهید، به آن ها یاد دهید که شما را دعا کنند، زیرا دعای آنها در حق شما مستجاب می شود ولی در حق خودشان مستجاب نمی شود».[4]

در این بهار بیاییم ما هم کمی  به فکر دردمندان و فقیران باشیم. آن هایی که نه زیبایی بهار را تجربه می کنند و نه لباسهای نو و نه شیرینی و آجیل عید را . بیاییم کمی شادی هایمان را با دیگران تقسیم کنیم و چراغ خانه های دیگران را در این شب ها روشن کنیم و شادی را به خانه های دیگران ببریم .

راستی کفشهایت را چند خریدی ؟؟؟

زیباست !!! مبارکت باشد !!!

------------------------------

1.      علامه مجلسی، بحارالأنوار، ج 71، ص 287.

2.      ابوالقاسم پاینده، نهج الفصاحه ص 160 ، ح 29.

3.      محمّد بن الحسن الحرّ العاملى، وسائل الشیعه، ج9، ص 425.

4.      همان

طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: فقرا، کمک به فقرا، برآورده شدن حاجات، انفاق کردن، کفش های نو، دعای فقیر، شادکردن دل مومن،

تاریخ : سه شنبه 25 اسفند 1394 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.