تبلیغات
جمال آفتاب - مهربان من ...

به قدری گناه کرده ام که حتی روی این را ندارم که یک بار دیگر نام مبارک خداوند را به زبان بیاورم و رو به درگاهش کنم، همه توبه ها و قول و قرارهایم را نادیده گرفته و باز به ذلت گناه افتاده ام از تنهایی و بی کسی و بی خدا بودن در حال خفه شدن و مرگ هستم چگونه باز خداوند را در کنار خودم حس کنم؟ آیا او از من متنفر است؟


مهربانی و دلسوزی او چنان است که حتی راضی نمی‌شود، بنده گنه کار و خطاکار نیز آبرویش ریخته شود و نزد فرشتگان بی‌آبرو شود. او خود در حدیثی قدسی می‌فرماید: اگر کسانی که از من روی برمی‌گردانند، بدانند چقدر به آنها علاقه دارم، هر آینه از شوق جان می‌سپردند. این حدیث به خوبی نشان می‌دهد که خدا چقدر نسبت به بندگان گناهکار خود رئوف است و چقدر به آنها علاقه دارد.[1]

«قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیم: بگو: «اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‌‏اید! از رحمت خداوند ناامید نشوید که خدا همه گناهان را مى‌‏آمرزد؛ زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است. (زمر/ 53)

دقت در تعبیرات این آیه نشان مى‌‏دهد که از امیدبخش‏‌ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گنهکاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است که طبق روایتى امام على(علیه السلام) در تمام قرآن آیه‌‏اى وسیع‌تر از این آیه نیست: «ما فى القرآن آیة اوسع من یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا».[2] دلیل آن نیز روشن است؛ زیرا:

تعبیر به «یا عبادى» (اى بندگان من) آغازگر لطفى است از ناحیه پروردگار.2) تعبیر به «اسراف» به جاى «ظلم و گناه و جنایت» نیز لطف دیگرى است.3) تعبیر به «عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ» که نشان مى‌‏دهد گناهان آدمى همه به خود او باز مى‌‏گردد، نشانه دیگرى از محبت پروردگار است، همان‌گونه که یک پدر دلسوز به فرزند خویش مى‌‏گوید این‌همه بر خود ستم مکن.4) تعبیر به «لا تقنطوا» (مأیوس نشوید) با توجه به این‌که «قنوط» در اصل به معناى مأیوس شدن از خیر است، به تنهایى دلیل بر این است که گنه‌کاران نباید از لطف الهى ناامید شوند.[3]

 شیطان اینگونه القا می‌کند که احساس کنیم رابطه‌مان با خدا تیره شده و او نیز از ما خسته. و روش های فراوانی برای نیل به این مقصود دارد. گاهی اشتباهی که انجام داده‌ایم را مکرر به یاد ما می‌آورد تا آیینه دق‌مان شود، گاهی خطای کوچکی را آنقدر بزرگ می‌کند که حتی فکر می‌کنیم از هیچ راهی نمی توان این بی‌آبرویی در درگاه خدا شست! خب ما آدم ها هم که یک عاشقی دیرینه از روز الست با خدا داریم، وقتی این اتفاقات برایمان می‌افتد احساس می‌کنیم خلاف وعده‌ای که به خدا دادیم عمل کرده‌ایم، از خودمان بدمان می‌آید.

سلام پیامبران بر صادق آل محمد(علیهما السلام): حضرت یک شاگردی داشت به نام فضیل. فضیل همسایه ای داشت باده گسار. شب ها با دوستانش شراب می خورد و در محله سر و صدا راه می انداخت. فضیل می رفت و او را امر به معروف می کرد.

یکبار همسایه اش به او گفت: فضیل خوش به حالت، تو مولایت نوه ی رسول خدا(صل الله و علیه و آله وسلم) می باشد و من، بنده شیطان. به مدینه رفتی سلام من را به مولایت برسان.

فضیل می گوید: به حج مشرف شدم و پس از آن به مدینه رفتم، تا به خدمت امام صادق(علیه السلام) مشرف شوم. حضرت قبل از اینکه وارد حجره شوم فرمودند: فضیل به همسایه ات بگو اگر از کارهایی که می کند دست برکشد، من امام صادق یک خانه ای در بهشت برای او تضمین می کنم که چهار در داشته باشد. یک درش به خانه رسول خدا(صل الله و علیه وآله وسلم) . یک درش به خانه امیرالمومنین(علیه السلام). یک درش به خانه حسنین(علیهما السلام) و یک درش به خانه فاطمه زهرا(سلام الله علیها) باشد.

فضیل می گوید: برگشتم و پیام امام صادق(علیه السلام) را به همسایه ام رساندم. گفت راست می گویی؟ پسر رسول خدا برای من پیغام فرستاده است؟ رفت و چند هفته ای خبری از او نداشتم. وقتی به در خانه اش رفتم دیدم که تمام لباس هایش را فروخته بود و بدنش نحیف و لاغر شده بود. و یک توبه واقعی کرده بود.

در موقع احتضار و جان دادن من بالای سرش بودم. در حالی که به سختی نفس می کشید، یک لحظه به من گفت: فضیل امام صادق(علیه السلام) به وعده اش وفا نمود و جان داد. مصباح الشریعه

سایه معشوق اگر افتاد بر عاشق چه شد                 ما به او محتاج بودیم، او به ما مشتاق بود    حافظ

-----------------------

1.      محمد محمدی ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 279.

2.      طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج ‏8، ص 784، ناصر خسرو، تهران، 1372ش.

3.      مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‏19، ص 499- 500، دار الکتب الاسلامیة، تهران، 1374ش.

 

طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: رحمت خداوند، فضل خداوند، گناه کاران، نا امیدی، شیطان، فضیل، توبه،

تاریخ : چهارشنبه 19 اسفند 1394 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.