تبلیغات
جمال آفتاب - کینه، آتشی در دل

یکی از ویژگی‌های مردان و زنان خداجو، پرهیز از کینه‌توزی است. آنان آرزومندند که دل‌های شان همچون دل‌های بهشتیان، تهی از کینه و دشمنی مؤمنان شود.در قرآن کریم یکی از دعای مؤمنان چنین است: «وَلاَ تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلّا لِلَّذِینَ آمَنُوا؛ در دل‌هایمان از آنان که ایمان آورده‌اند، کینه‌ای قرار مده.» (حشر/ 10)


کینه‌توزی، از گناهان عارضی مهم دل به شمار می‌آید. وقتی انسان از کسی خشمگین می‌شود، درحالی‌که زمینه انتقام‌جویی برایش فراهم نباشد، دشمنیِ او را به دل می‌گیرد. در این صورت، حالتی در دل او شکل می‌گیرد که به آن، «کینه» می گویند. این حالت، مناسب مؤمنان نیست. حضرت علی (علیه السلام) در سفارش، برای کینه زدایی از دل‌ها می‌فرماید: «طَهِّرُوا قلوبَکم من الْحِقد فانّهُ داءٌ مرمی؛ دل‌ها را از کینه پاک سازید، زیرا کینه‌توزی دردی مهلک است». [1]

امیرالمؤمنین (علیه السلام) می‌فرمایند: «رأسُ العیُوبِ الْحِقْدِ؛ کینه‌توزی در رأس عیب‌هاست». [2]

عواقب کینه:

کینه باعث قطع پیوندهای اجتماعی، دوری، جدائی برادران و قطع رحم خواهد شد. کمترین اثر کینه آن است که شخص نمی‌تواند با گشاده‌رویی و رفق و مدارا برخورد نماید. مهم‌ترین ضرری که کینه توز می‌کند از ناحیه تاریکی و کدورت باطن خود او است که چه‌بسا باعث پیری زودرس و آسیب بدنی و روانی او شود.

درمان کینه:

کسی که کینه دیگران را به دل می‌گیرد، هیچ‌گاه آرامش ندارد و همیشه مضطرب و پریشان است. تا پنجاه سال دیگر ما دیگر وجود نداریم و یا اگر هستیم، پیر و ناتوان و به درد هیچ کاری نمی‌خوریم. این دنیا خیلی کوچک‌تر از آن است که کینه دیگران را به دل بگیریم و به فکر انتقام گرفتن از دیگران باشیم. امیرالمؤمنینعلیه السلام) می‌فرمایند: «اَلدُّنیا أَصغَرُ وَ أَحقَرُ وَ أَنزَرُ مِن أَن تُطاعَ فی‌ها الحقادُ؛ دنیا کوچک‌تر و حقیرتر و ناچیزتر از آن است که در آن ازکینه ها پیروی شود». [3]

درمان کینه از دل خویش به آن است که بدانی یکی از صفات جمال الهی عفو و بخشش است و خدای متعال، رحمان و رحیم است خیلی زود راضی می‌شود و هرگز کینه بندگان خویش را به دل نمی‌گیرد. مشی اولیاء الهی نیز چنین بوده ایشان هرگز کینه توز نبوده‌اند و با مؤمنان و بندگان خداوند دشمن و عداوت نمی‌ورزیده اند. مؤمن اهل گذشت و بردباری است و چندان بر بندگان خدای خشم نمی‌گیرد که نیازمند انتقام شود.

رسو ل خدا (صلی الله علیه وآله و سلم) فرمود: «به هم محبت ورزید و به یکدیگر هدیه بدهید که هدیه کینه را می‌زداید». [4]

---------------------------

1.      غرر الحکم و درر الکلم، الحقد و الحسد، ص 215.

2.      محمدی ری شهری، میزان الحکمه، ج 3، ص 234.

3.      غررالحکم، ج 2، ص 52، ح 1804

4.      طبرسی، علی بن حسن، مشکاة الأنوار، ص 219، نجف، 1385 ق.

                    معرفی منابع برای مطالعه بیشتر ر.ک:

1.      سید جلال الدین مجتبوی، علم اخلاق اسلامی، ج 2.

2.      مهدی نراقی، جامع السعادات.

3.      محمد حسن حائری یزدی، آشنایی با اخلاقی اسلامی.

طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: کینه توزی، آتشی در دل، بخشش و عفو، نداشتن آرامش، اضطراب و دل نگرانی، پیری زودرس، مرنج و مرنجان،

تاریخ : یکشنبه 16 اسفند 1394 | 12:00 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.