تبلیغات
جمال آفتاب - برای بچه ام شمع روشن کنید ...!!!

هرگاه می‌خواهیم از سرزمینی بهتر بدانیم باید قصه‌ی آدم‌هایش را بخوانیم. انسان‌هایی که نه مدال بر گردن داشتند که نه حرف‌های عجیب‌وغریب می‌زدند. قصه‌ی مردان سرزمینم، قصه‌ی شرافت و عزت است. آن‌هایی که غیرتشان اجازه نداد گرگ‌ها بر سرزمینم چیره شوند.


یک مادر شهیدی به یکی از تفحص گران می‌گفت: هر وقت تنگه‌ی چزابه می‌روی، برای بچه‌ی من کنار راه یک شمع روشن کن. چون بچه‌ام هیچی ندارد!!! 23 سال است منتظرم. من شب‌ها نمی‌خوابم. هر وقت سفره می‌اندازم یک بشقاب اضافه می‌آورم و همیشه، حتی شب‌ها در خانه را باز می‌گذارم تا بچه‌ام بیاید.

به تعداد نفس‌های این مادر که بدون فرزندش می‌کشد ما مدیون شهدا و خانواده شهدا هستیم.  

این‌ها مصداق کامل: «مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضی نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلا: از مؤمنان مردانی هستند که به آنچه باخدا بر آن پیمان بستند [و آن ثبات قدم و دفاع از حق تا نثار جان بود] صادقانه وفا کردند، برخی از آنان پیمانشان را به انجام رساندند [و به شرف شهادت نائل شدند] و برخی از آنان [شهادت را] انتظار می‌برند و هیچ تغییر و تبدیلی [در پیمانشان] نداده‌اند، (احزاب/23)

اول کسی که وارد بهشت می‌شود:

عن الرّضاء علیه السلام عن آبائه علیه السلام: قال، قال رسول الله ( صلی الله علیه و آله):

افضل الاعمال عند الله ایمان لا شکّ فیه و غزو لاغلول فیه و حجّ مبرور و اوّل من یدخل الجنّه شهید

امام رضا (علیه السلام) از پدران خود علیه السلام از قول پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نقل کرده که آن حضرت فرمود:

برترین اعمال نزد خداوند، ایمانی است که در آن تردیدی نباشد و رزم و پیکاری که در آن خیانت در ((غنیمت)) نباشد و حج مقبول. و اولین کسی که وارد بهشت می‌شود شهید است

آری شرمنده‌ایم از شرمنده بودنمان. شرمنده‌ایم از اینکه سالیانی گرد خاک بر تنتان نشست تا ما لکی بر لباسمان ننشیند، چینی بر آن نماند. شرمنده از اینکه خون داده‌اید و ما خون‌بهایتان گرفتیم. شرمنده‌ایم از سال‌های درد و رنج مادرانتان که ما چه خوب دستمزدشان را دادیم، چه خوب سری به آن‌ها زدیم، چه خوب بار غم را از دوش پدرانتان برداشتیم.

شهدا به ندای امام زمان خود جواب حقیقی دادند. حالا ما کجا هستیم؟ چقدر با امام زمان خود رو راست هستیم؟ کمترین مسئولیتی که ما بر عهده‌داریم حفظ دستاوردهای شهدا؛ یعنی بقای اسلام و ارزش‌های اسلامی است و اگر مسئولیتی که بر دوش داریم را رها کنیم با دست خود، خون شهدا را پایمال کرده‌ایم. وجدان انسانی اقتضا می‌کند در راه شهدا قدم بگذاریم. در قبال جان‌فشانی‌های آن‌ها از ارزش‌ها و اهداف آن‌ها که همان اهداف اسلام و بیان احکام است دفاع کنیم.

پندار ما این است که ما مانده‌ایم و شهدا رفته اند، اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده‌اند (شهید آوینی)

--------------------------

1.      علامه مجلسی، بحار الانوار، ج 66، ص 393، حدیث 75

        معرفی منابع:

1-      سایت کوله بار

2-     سایت شهید آوینی

3-    سایت گل واژه‌ها شهداء
طبقه بندی: شهدا،
برچسب ها: شهدا، مادران شهید، شهدای گمنام، شهدا شرمنده ایم، مردان سرزمینم، غیرت و عزت، شهید آوینی،

تاریخ : پنجشنبه 13 اسفند 1394 | 02:09 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.