تبلیغات
جمال آفتاب - دنبال شجاع‌ترین، مؤمن‌ترین و انقلابی‌ترین باشید

  در نوشته قبلی به لزوم شرکت در انتخابات پرداخته شد . در این نوشته سعی می شود به معیارهای انتخاب اصلح یک نماینده پرداخته شود تا از این منظر به یک انتخاب صحیح و درست دست پیدا کنیم . همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند : همچنان که اصل انتخابات یک تکلیف الهی است،انتخاب اصلح هم یک تکلیف الهی است. [1]

1- اولین صفت یک نماینده این است که تقوا داشته باشد . نماینده ای که تقوا داشته باشد نسبت به رأی و اعتماد مردم احساس مسولیت می کند و در مسیر و میثاق خود با مردم و خدای خود درست قدم بر می دارد . اهداف و عملکرد درست و صحیح خواهد داشت و در این مسیر با فساد ، بی تقوایی ، اختلاس ، رشوه و لابی گری در مجلس و جامعه مبارزه خواهد کرد . در این راستا امام امت نیز در زمان حیات مبارک خود جمله ای داشتند که ذکر آن خالی از فایده نخواهد بود. «انسان اگر علم بیاموزد و در کنار آن تقوا نباشد٬ بوی تعفن آن برای همگان آزار دهنده خواهد بود». یعنی در یک جامعه اسلامی٬ عالم بدون تقوا نمی تواند منشاء خدمات ارزشمند باشد



2-     نماینده باید از جنس مردم باشد. با تمامی مشکلات مردم و جامعه آشنا باشد و با درد و رنج مردم آشنا باشد، بداند مردم از چه چیزی رنج می‌برند و آنها را حس کرده باشد. نماینده‌ای که هیچ‌گونه ارتباط و رابطه‌ای اجتماعی با مردم نداشته باشد و یک‌باره برای انتخابات و رأی آوردن وارد مردم شود و با عکس‌ها و تبلیغات دروغین بخواهد مردم را فریب دهد مسلماً خیانت کرده است. همچنین در این میان عده‌ای تنها نماینده اقشار ثروتمند و قدرت‌طلب می‌باشند که برای پیشبرد اهداف سودجویان به میدان آمده‌اند و خود از خانواده‌های اشراف‌زاده می‌باشند که هیچ ارتباطی با عموم مردم نداشته‌اند و اصلاً از جنس مردم نیستند.

امام علی (علیه سلام) در نامه 45 نهج البلا غه خطاب به والی خود عثمان ابن حنیف که ظاهراً به فرمایش حضرت خطا کرده و دعوت مهمانی اشراف را قبول کرده و موجبات ناراحتی توده مردم را فراهم کرده می‌فرماید: «ای عثمان ابن حنیف شنیده‌ام که تو را به مهمانی خاصی دعوت کرده‌اند و تو شتابان رفته‌ای و خورش‌های رنگارنگ خورده ایآیا در آن لحظه نمی‌دانستی که تحت حکومت تو مردمی هستند که حتی یکبار سیری را به یاد ندارند... ای عثمان ابن حنیف هرکس را مولایی است و من مولای تو هستم. من در حالی که می‌توانستم عسل مصفا بخورم به دو قرص نان جو اکتفا کرده‌ام. تو نمی‌توانی مثل من باشی اما حداقل حدود حکومت علی را رعایت کن.» نمایندگان بایستی زندگی ساده و مردمی داشته باشند همانند حضرت امام و مقام معظم رهبری. تا درد مردم را بفهمند و فشار سنگین تورم را که شانه‌های آنان را خردکرده احساس کنند و آن‌وقت می‌توانند وظیفه خود را انجام دهند.

3-     شجاعت یک وظیفه مهم برای نماینده مجلس می‌باشد که باید در مقابل همه‌ی انحرافات باید با جراًت تمام بایستد هرجایی که کوچک‌ترین انحراف را ببیند باید با جراًت تمام موضع خود را در مقابل آن انحراف بیان کند. و این‌یک خصیصه مهم می‌باشد که از یک جریان  و یا حزب دفاع محض نکند بلکه این امر باعث آن می‌شود که وقتی خطاهای آن گروه یا حزب را ببیند سکوت کند. بلکه باید نسبت به هر انحراف و خطایی موضع خود را با صراحت بیان کند.

4- مطلع نسبت به مسائل سیاسی و قدرت تحلیل و عکس‌العمل به‌موقع:

     یکی از شاخصه‌های نماینده اصلح آن است که نسبت به مسائل سیاسی روز آگاه باشد و قدرت تحلیل مسائل را داشته باشد و به تعبیر امروزی سیاست‌مدار باشد و در مواقع حساس عکس‌العمل به‌موقع نشان دهد. شاید یکی از معانی بصیرت این باشد که فرد عمل به‌موقع انجام دهد. این خود یک بینش بسیار قوی می‌باشد که انسان به‌موقع عمل کند. متاًسفانه آنچه که در برخی نماینده‌ها در مجلس‌های قبلی در این امر مشاهده‌شده است نشان دهنده‌ی آن است که برخی افراد بدون هیچ بینش سیاسی و قدرت تحلیل وارد این جایگاه حساس شده‌اند. تا آنجا که در فتنه‌ی88 که تمام دشمنان سلاح خود را برای براندازی نظام جمهوری اسلامی از رو بستند بازهم عده‌ای از نمایندگان سکوت کردند و هیچ عکس‌العملی از خود نشان ندادند و در این ورطه مردود شدند و نشان بی‌بصیرتی و یا همان خواص بی‌بصیرت را به‌پیشانی خود زدند.

برخی نمایندگان وعده‌های عجیب‌وغریب به مردم می‌دهند به‌طوری‌که بعضی از آنها معقول نیست و از حیطه اختیارات یک نماینده به دور است بلکه نماینده باید در درجه اول شعارها و وعده‌های معقول و واقع‌گرا بدهد و بعدازآن باید به وعده‌های خود عمل کند؛ زیرا مردم به او اعتماد کردند و حال او باید جواب اعتماد مردم را بدهد. مردم از او انتظار دارند که به وعده‌های خود عمل کند که در غیر این صورت مردم را فریب داده است. گاه برخی مجلس را سکوی پرش برای خود قرار می‌دهند و به‌محض رسیدن به مجلس مردم را فراموش می‌کنند و به فکر رسیدن به جایگاه‌های بهتر برای خود در دولت و نظام هستند. مسلماً این افراد دیر یا زود به چهره منفور در میان مردم تبدیل خواهند شد؛ زیرا عهد خود را شکستند و به مردم سرزمین خود دروغ گفتند .

نماینده شایسته: شجاع‌ترین، مؤمن‌ترین و انقلابی‌ترین

«آن‌کسی که به‌عنوان وکیل این ملتِ انقلابی و مؤمن و شجاع به مجلس می‌رود، باید انقلابی و مؤمن و شجاع باشد. اگر نگوییم شجاع‌ترین و مؤمن‌ترین و انقلابی‌ترین؛ لااقل در سطح این توده‌ی عظیم مردم که این‌گونه از خود درخشش نشان می‌دهند، باشد.

آن‌کسی که اسلام را نمی‌پسندد و مقررات اسلامی را قبول نمی‌کند و برای خاطر دل بیگانگان و خوشامد دیگران، به انقلاب و ارزش‌های انقلابی اهانت می‌کند و یا به خاطر ترس از دیگران، به‌جای این‌که به ملت گرایش نشان دهد، به دشمن گرایش نشان می‌دهد و آن کسی که تقوای لازم را ندارد و اهل معنویات نیست و اهل دنیاست و فقط برای نام و نشان و استفاده‌ی شخصی، این مسؤولیت را می‌خواهد، او لایق و شایسته‌ی این کار نیست.

دنبال آدم‌های مؤمن و شجاع و انقلابی و کسانی که بتوانند قدرت این ملت را که در سایه‌ی ارزش‌های انقلابی است حفظ کنند، باشید. کسانی که وقتی قوانینی می‌گذارند و موضعی می‌گیرند و نطقی می‌کنند، همه در این جهت باشد. این‌طور آدمی، شایسته‌ی آن است که به‌عنوان وکیل این ملت، به مجلس شورای اسلامی برود؛ آن‌کسی که بفهمد امام چه می‌گفت، چه می‌خواست و چرا می‌خروشید.

وکیل آینده‌ی مجلس، باید دنبال راه امام و در خطّ او باشد.» [2]

-------------------------------

1. بیانات در دیدار جمعی از خانواده‌‌های ایثارگران ،  ۱۳۷۶/۰۲/۳۱ .

2. بیانات در دیدار مردم قم به مناسبت سالروز ۱۹ دی 19/10/1390




طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها: نماینده مجلس، انتخاب اصلح، با تقوا، شجاعت، مردمی و دلسوز، تحلیل مسائل، عکس العمل به موقع،

تاریخ : سه شنبه 27 بهمن 1394 | 12:42 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.