تبلیغات
جمال آفتاب - به یاد استاد راغب مصطفی غلوش


در 15 بهمن خبری که از رسانه‌ها پخش شدکه بغض گلوی  همه‌ی قاریان و حافظان قرآن کریم جهان اسلام را فراگرفت. استاد راغب مصطفی غلوش در سن 77 سالگی درگذشت . ازآنجاکه وی استادی صاحب سبک و جهانی بود حق آن بود که رسانه‌ها به‌خصوص رسانه ملی کمی بیشتر یاد او را گرامی می‌داشت. اینکه تأثیرپذیری ما از خبر فوت قاری قرآنی مثل «مصطفی غلوش» از خبر فوت یک خواننده پاپ، یک بازیگر یا فوتبالیست یا خبر شروع جشنواره فیلم فجر یا یک خبر روزمرهٔ سیاسی کمتره، نشانهٔ مهجور بودن قرآن در بین ماست.


ازجمله استادان خوش‌الحان بوستان قرآن کریم، شیخ «راغب مصطفی غلوش» بود که مشتاقان قرائت این کتاب مقدس، لحن او را سرمشق خود قرار می‌دهند. استاد غلوش در سال 1317 هجری شمسی در روستای «برما» واقع در استان غربی کشور مصر - طنطا به دنیا آمد. وی همانند دیگر استادان این کلام مقدس، متعلق به خانواده‌ای بود که همگی از قاریان ممتاز کشور مصر بوده‌اند. پدرش او را در طفولیت برای تعلیم و حفظ قرآن کریم به شیخ «عبدالغنی الشرقاوی» سپرد. او سپس به نزد شیخ «ابراهیم الطبهیلی» روی آورد و در سنین نوجوانی کل قرآن را حفظ کرد. آنگاه برای تکمیل دوره قرائت، به موسسه الاحمدی طنطا رفته از محضر استاد شیخ «ابراهیم سلام» کسب فیض کرد. از سن شانزده سالگی، در محافل مختلف به تلاوت قرآن مشغول بود و در سن 24 سالگی، رسماً قرائت قرآن کریم را در رادیو و تلویزیون مصر آغاز کرد. شاید بتوان گفت این سن در میان قاریان کشور مصر کمترین سن است. بعدازاین تاریخ بنا به دعوت‌های مکرر مردم در تمامی شهرهای مصر به تلاوت قرآن پرداخت.

ایشان در نقل خاطرات خود از سفر با شیخ «طوبار» می‌گوید:

در مسافرتی که با مرحوم «طوبار» در ماه ربیع‌الاول به برخی از کشورهای اروپایی داشتیم، در فرانسه و لندن و سپس در آمریکا و کانادا به تلاوت قرآن پرداختیم. در این مجالس و محافل تعدادی از شنوندگان مسیحی بودند که پس از استماع تلاوت قرآن، 25 نفر از آنان مسلمان شدند. این عده با رئیس مرکز اسلامی، «محمد رئوف» تماس گرفته، اظهار داشتند که با شنیدن تلاوت قرآن، مسلمان شده‌اند.

استاد راغب مصطفی غلوش از خاطرات سفر خود به ایران می‌گوید:

«به‌واقع تا کنون چنین صحنه‌ای را از احساس و هیجان مردم ندیده بودم. حقیقتاً صحنه مبارکی بود; در حالی که انظار و قلوب مردم متوجه قرآن بود، نشسته بودند و گوش می‌کردند... .

همه آنها شیوه‌های خواندن قرآن را می‌دانند و این از فضل خداست. من آینده خوبی را برای قاریان ایرانی پیش‌بینی می‌کنم، چون آنها ازلحاظ لحن و تجوید بسیار دقیق و موفق هستند.»[1]

مقام معظم رهبری (دامت برکاته) خاطره‌ای از مرحوم غلوش را در بیانات خود در دیدار با قاریان در 20 بهمن‌ماه 68 نقل کردند که بدین شرح است:

«من از این شیخ راغب مصطفی خاطره‌یی دارم که بد نیست آن را برای شما بگویم. ما حدود سال‌های ۴۶ یا ۴۷ یعنی تقریباً بیست و یکی دو سال قبل از این در مشهد دنبال خواندن شیخ مصطفی اسماعیل در رادیوهای کشورهای عربی مخصوصاً رادیو مصر به‌دقت می‌گشتیم تا بلکه خواندن او را پیدا کنیم. البته نوارهایش هم در بازار نبود و در ایران هم رادیو قرآن وجود نداشت و ما مجبور بودیم از رادیوهای خارجی گوش کنیم. ما عاشق تلاوت شیخ مصطفی اسماعیل بودیم. تلاوت‌های او را پیدا می‌کردیم و گوش می‌کردیم. در آن زمان رفیقی داشتم مرحوم آقا جعفر که آقایان او را می‌شناسند. آن‌هم با من همین‌طور پای رادیو می‌نشست و گوش می‌کرد. یک روز من را دید و گفت: امروز در رادیوی مصر، صدای پسر شیخ مصطفی اسماعیل را پیدا کردیم! گفتم: چه طور، از کجا فهمیدی پسرش است؟ گفت: نام او راغب مصطفی است که پسر شیخ مصطفی اسماعیل می‌باشد! (او را به نام غلوش نمی‌شناخت). رفیق من، صدای فرزند مصطفی اسماعیل را ضبط کرده بود. من که گوش کردم، گفتم که قاعدتاً باید همان پسر شیخ مصطفی اسماعیل باشد؛ چون صدایش شبیه شیخ مصطفی اسماعیل است! تلاوت هم، تلاوت همان آیات معروف بود: «و استمع یوم یناد المناد من مکان قریب».

استاد غلوش بلعد از دیدارش با رهبر انقلاب می‌گفت: «این دیدار گویی جلسه قرآن است و کارشناس مسلط آنجا نشسته و حرف می زند».

استاد در سفرش به ایران آن‌قدر آیه تطهیر (سوره احزاب/ آیه 33) را زیبا خواند که کمتر کسی در میان قراء این آیه را به زیبایی ایشان خوانده  . به‌راستی چرا از میان تمامی آیات قرآن این آیه را به زیبایی در میان شیعیان تلاوت کرد؟ اذان زیبایش برای شیعیان هنوز از مأذنه های مساجد پخش می‌شود، که این نشان‌دهنده ارادت ایشان به اهل‌بیت عصمت و طهارت می‌باشد. شخصی می‌گفت: ما یک دوست و همسایه غیرمسلمان داریم. بارها وقتی صدای اذان غلوش از مسجد پخش می‌شد به من می‌گفتند ما از این صدا و اذان خیلی لذت می‌بریم و ساکت می‌مانیم تا تمام شود. روحش شاد و یادش گرامی

دانلود تلاوت آیه تطهیر و سوره احزاب با صدای مرحوم راغب غلوش

دانلود اذان جاودانه علوی با صدای مرحوم راغب غلوش

-----------------------------

1.      به نقل از سایت قاریان نورطبقه بندی: قرآنی،
برچسب ها: استاد غلوش، رحلت استاد غلوش، تشرف به ایران، دیدار با رهبر، آیه تطهیر، اذان غلوش،

تاریخ : جمعه 23 بهمن 1394 | 09:32 ب.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.