تبلیغات
جمال آفتاب - عروسک باربی یا چادر مادرم ؟؟

یکی از دلایل مهم بدحجابی در جامعه امروزی شاید این نکته باشد که باور و اعتقاد دینی در نسل امروزی کم می‌باشد . همه‌ی دختران وزنان به طور حتم بااهمیت حجاب و نقش آن در جامعه آگاه می‌باشند؛ اما باور و اعتقاد به آن ندارند. می‌دانند اگر حجاب داشته باشند فواید بسیاری برای آن‌ها خواهد داشت ولی آن را رعایت نمی‌کنند و دلایل مختلفی برای آن ذکر می‌کنند.


هر کسی کمترین آشنایی با اسلام داشته باشد، می‌داند که این دین، نه تنها هیچ مشکلی با آراستگی و شیک‌پوشی ندارد بلکه همواره به آن تاکید هم داشته است. مسئله دقیقاً اینجاست که شیک‌پوشی (البته در حد نرمال و غیر افراطیش) و "درست پوشی" هیچ تناقض و تعارضی با هم ندارند، که بعضی‌ها می‌خواهند دومی را فدای اولی کنند!

در ضمن، شیک پوشی برای بعضی‌ها، بیشتر یک بهانه است تا یک دلیل، وگرنه برای هر صاحب عقلی مشخص هست که بسیاری از مدل‌های امروزی مو و لباس و آرایش، شیک که نیستند هیچ، خیلی هم چندش‌آور هستند!

اگر واقعاً موضوع فقط، آزاد بودن دست‌وبال آدم، برای انجام کارهاست، باز بودن روسری و یقه و پوشیدن لباس‌های بدن‌نما چه کمکی به این موضوع می‌کند؟

درضمن، با طراحی و عرضه‌ی انواع چادرهای ملی و دانشجویی و آستین‌دار و روسری‌های لبنانی و مقنعه‌های خبرنگاری و ساق دست‌ها و ... واقعاً کارها راحت شده. کما اینکه می‌بینیم زنان و دختران با حجاب، در تمام عرصه‌هایی که خواسته‌اند وارد شده‌اند و حجاب برای آن ها مانعی نبوده.

” اگر از دختران ایران بخواهیم که یک انشا در رابطه با حجاب و عفاف بنویسید، این احتمال بسیار زیاد است که دخترانی که حجاب ظاهری مناسبی ندارند، انشا بهتری بنویسند و این نشان‌دهنده آن است که در ایران بسیاری از افراد باورهای دینی لازم را ندارند.

باورهای دینی باید درست شود که اگر باورها درست شود شاهد ایجاد رفتارهای دینی در کشور می‌شویم.

عفاف و حجاب زمانی مؤثر است که باور عمیقی پشت سر حجاب باشد. همان‌گونه که مشاهده می‌کنیم هرکجا که دختران در گستره جهان باورهای دینی درستی دارند، رفتارهای دینی مناسبی از خود بروز می‌دهند و مشکل ما در ایران این است که دختران ما مسائل دینی را می‌دانند اما بر آن باور ندارند.

دانش لزوماً انسان را به طرف باور هدایت نمی‌کند بنابراین تا دختران جامعه ایران باوری به حجاب و نماز نداشته باشیم شاهد بروز حجاب و نماز در جامعه نیستیم.

مادر بااخلاق:

خانواده‌های متدین باید رابطه آرامش‌بخش متقابل بین پدر و مادر وجود داشته باشد تا فرزندان در کنار آموزه‌های دینی و شناختی که مستقیم از حجاب و نماز و ارزش‌های دینی پیدا می‌کنند احساس خوشایندی هم به این رفتارها داشته باشند.

قبلاً بیان شد که با عمل خود باید کودک و نوجوان را با مفاهیم دینی آشنا کنیم [1]. مادری که در خانه با پدر خانواده همیشه در جنگ، قهر، غضب و بدرفتاری است. نمی‌تواند با چادرش الگوی مناسبی برای فرزندش باشد. چون او یک زن چادری با همه خصوصیات بد اخلاقی می‌باشد و در ذهن فرزند این‌گونه نقش بسته‌شده است.

مادری که از شوهرش رضایت نداشته باشد و وقتی از ازدواج خود ناراضی باشد دچار افسردگی می‌شود و نمی‌تواند احساس خوشایندی را در فرزندان خود ایجاد کند. بنابراین حجاب او تأثیر مثبتی در فرزندش ایجاد نمی‌کند.

لذا مادری که حجاب برتر دارد ولی اخلاق برتر ندارد، معنویت برتر ندارد و هرگز نمی‌تواند به فرزندان خود احساس خوشایندی درزمینه حجاب منتقل کند. یک مادر با اخلاق می‌تواند تمام فتنه‌ها و معرفی الگوهای غلط به دختران جامعه را از بین ببرد و بر عکس این قضیه هم صدق می‌کند؛ یعنی بچه‌ها به‌طورقطع عروسک باربی را با آن سر و ظاهر به مادر با حجاب خود که چادر را موقع قهر کردن از خانه به سر می‌کند، ترجیع می‌دهند

کلام آخر اینکه: آنچه که امروزه هدف اصلی رسانه‌های غربی و شبکه‌های ماهواره‌ای می‌باشد این است که نقش زن و مادر را در خانواده کم‌رنگ کند  و آن‌ها واقعاً نشانه را به هدف اصلی گرفته‌اند چون واقعاً به این نکته پی برده‌اند که نقش مادر در تربیت دختران جوان چقدر بااهمیت است و تمام سعی آنان همان‌طور که در اظهارات خود بیان می‌کنند ای است که نقش مادر را در خانواده از بین ببرند. در خانه‌ای که پدر و مادر محبوب هستند در کنار انتقال ارزش‌های دینی، احساس قوی و غنی دینی در بچه‌ها ایجاد می‌شود زیرا فقط درصورتی‌که بچه‌ها شیفته پدر و مادر مذهبی خود باشند،  احساس دینی در آنها به وجود می‌آید.

--------------------------------

1.      ر. ک: پست نقشی به روی سنگ

طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: حجاب، دختران امروز، باور و اعتقاد، دین اسلام، موافق شیک پوشی، مادر با اخلاق، عروسک باربی،

تاریخ : پنجشنبه 22 بهمن 1394 | 12:16 ب.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.