تبلیغات
جمال آفتاب - روش درست در جذب جوانان به دین


مشکل دین‌گریزی در نسل جوان امروزی، نفهمیدن زبان، منطق، احساسات ویژه و خواسته‌های واقعی آنان است. دوره جوانی اقتضائات خاص خود را دارد و آنچه که در میان عرف مشهور می‌باشد ای است که جوان بر روی دیواری راه می‌رود که دائم می‌لغزد و دوره جوانی معروف به ناپختگی و کم‌تجربگی می‌باشد. اما این نکته را نباید فراموش کرد که فطرت جوان، فطرت خداجو و پاک می‌باشد.


«سمعت ابا عبدالله (علیه سلام) یقول لابی جعفر الاحول و انا اسمع: أتیت البصره؟ فقال: نعم، قال: کیف رایت مسارعه الناس الی هذا الامر و دخولهم فیه؟ قال: والله انهم لقلیل و لقد فعلوا و ان ذلکم لقلیل، فقال: علیک بالاحداث فانّهم أسرع الی کل خیر ...از امام صادق (علیه سلام) شنیدم که از ابوجعفر احول می‌پرسد : آیا به بصره رفتی؟ گفت: آری، فرمود: اقبال مردم به امامت و ورود آنان را به این امر [شیعه] چگونه یافتی؟ عرض کرد: به خدا سوگند شیعیان اندک‌اند و کوشش‌هایی کرده‌اند، ولی آن‌هم اندک است. فرمود: جوانان را دریاب زیرا آنان در [پذیرش] نیکی و خیر سریع‌ترند... [1]

لذا برخورد با جوانان بسیار حساس و ظریف می‌باشد. بعضی در مقابل جوانان واکنش تند و نسنجیده از خود نشان می‌دهند که گاهی اوقات برای همیشه جوان را از ورود به مسائل دینی دور می‌کند و باعث می‌شود شبهات در ذهنش بماند و هرروز او را از دین دورتر می‌کند و تا آخر عمر با آن‌ها در گیر می باشد.

شهید مطهری نیز برای آموزش دینی جوانان به‌ضرورت شناخت آنان تأکید می‌نماید: «ابتدا باید نسل جوان را بشناسیم. نسل جوان، مزایا و عیب‌هایی دارد، زیرا این نسل یک نوع ادراکات و احساسات دارد که در گذشته نبود، از این جهت باید به او حق داد. در عین حال یک انحرافات فکری و اخلاقی نیز دارد و باید آن‌ها را شناخت و چاره کرد... . [2]

استاد مطهری می‌گوید: «ما امروز از این نسل گله داریم که چرا با قرآن آشنا نیست، چرا در مدرسه‌ها قرآن یاد نمی‌گیرند، حتی به دانشگاه هم که می‌روند از خواندن قرآن عاجزند. البته جای تأسف است که این‌طور است، اما باید از خودمان بپرسیم ما تاکنون چه اقدامی در این راه کرده‌ایم؟ آیا با همین فقه و شرعیات و قرآن که در مدارس است توقع داریم نسل جوان با قرآن آشنایی کامل داشته باشد؟[3]. قرآن کریم از مؤمنان می‌خواهد که سخنانشان محکم و استوار باشد: «قولوا قولاً سدیداً.»( احزاب /70)

پاسخ درست و صحیح به شبهات

وقتی جوان شبهه‌ای را می‌پرسد این دلیل بر بی دینی او نیست. جوان ذهن خلاق و جستجوگری دارد و به دنبال کشف حقیقت است. اینکه (من کیستم؟ از کجا آمدم؟ و به کجا می‌روم؟) هر روز ذهن جوان را به خود مشغول می‌کند. که باید جواب‌های قانع‌کننده و درست به آن‌ها داد.

روش درست در تفهیم مفاهیم

جوان امروز دیگر از پرگویی و مکرر گویی و برخورد آمرانه و دستوری خسته شده است. در یک نظرسنجی دیگر از دانش‌آموزان (که در مورد کسب اطلاعات درباره زندگی حضرت على (علیه سلام) صورت گرفته است) معلوم گردید که سریال امام على (علیه سلام) که از تلویزیون پخش شد، بالاترین نمره، و سخنان روحانیون، کم‌ترین نمره را به خود اختصاص داده است.

این موضوع، نگرش منفی جوانان را به روش متعارف تبلیغ دینی می‌رساند و ثابت می‌کند که دانش‌آموزان، علاقه کم‌تری برای شنیدن سخنان یا خواندن مطالب دارند.

ما باید برای تقویت باورهای دینی از هنر، فیلم و ابزارهای هم‌سو با شرایط زمان استفاده کنیم؛ مثلاً یکی از راه‌ها، استفاده از گفت‌وگوی مستقیم دو نفری و به اصطلاح تبلیغ چهره به چهره است. وقت آن رسیده که در سطح وسیع از این تجربه ارزش‌مند استفاده شود. ائمه جماعات مساجد و مسئولان تربیتی با اتخاذ روش ابتکاری، مجالس را به صورت پرسش و پاسخ برگزار نمایند.

جذب جوان با عمل صالح

امام صادق (علیه سلام) فرمودند: «کونوا دعاة الناس به غیر ألسنتکم؛ با غیر زبان‌هایتان مردم را دعوت کنید.» [4]. جوان امروز تشنه توحید است و اگر کسی توحید داشته باشد، جوانان جذب او می‌شوند؛ لذا وقتی جوان در جامعه با بی دینی، ریا، اختلاس، تضاد طبقاتی، فقر و بیکاری روبرو می‌شود نسبت به دین و آموزه‌های آن بد گمان می‌شود. تمام اعمال و کردار مربیان و معلمان عرصه فرهنگ و دین زیر ذزه بین قشر جوان می‌باشد. ساده زیستی، خضوع، کردار نیک و فضیلت‌های اخلاقی، همه‌ی این‌ها را جوان می‌فهمد. گاهی یک عمل درست و صحیح برای رضای خدا تأثیرش از صحبت و نصیحت آمرانه بیشتر می‌باشد.

در تربیت دینی جوانان باید به این اصل مهم توجه داشت که دین، نیاز به تبیین و میزان تأثیرگذاری آن در زندگی جوان دارد. از این‌رو پیش از آن‌که بگوییم دین اسلام جامع‌ترین، کامل‌ترین و نیکوترین دین‌هاست، باید بگوییم دین اسلام چیست و اهداف آن کدام است؟ این دین است که به بایدها و نبایدهای انسان جواب می‌دهد، جهان و انسان را هدفمند می‌داند و نقشی اساسی در زندگی مادی و معنوی انسان دارد؟ اگر حقیقت دین و نقش آن در زندگی و خوش‌بختی انسان و اصلاح معاش و... به درستی تبیین گردد، فطرت دین‌گرا و خداجویی جوانان آن را به راحتی می‌پذیرند.

----------------------------------

1.      علامه مجلسی، الکافی، ج 8، ص: 93.

2.      مرتضی مطهری، علل گرایش به مادیگرایی، ص 136.

3.      مرتضی مطهری، ده گفتار، ص 189.

4.      کافی، کلینی، ج 2، ص 78.
طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: جوانان، جذب دین، فطرت جوان، خداجو، پاسخ درست به شبهات، دعوت با عمل، استفاده ابزار مناسب،

تاریخ : چهارشنبه 21 بهمن 1394 | 12:06 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.