تبلیغات
جمال آفتاب - حجاب ، رنگ خدایی


فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) الگوی کامل زندگی برای زنان جامعه در هر عصری می‌باشد. سبک زندگی تنها دختر پیامبر (صلی‌الله علیه وآله و سلم) در ساده زیستی، احترام به شوهر و شوهرداری، حجاب و ....می‌تواند مشی زندگی را برای زنان جامعه امروزی روشن سازد.  آنچه که امروزه در جامعه شاهد آن هستیم و واقعاً تبدیل به یک ناهنجاری شده است، بدحجابی زنان به‌خصوص در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها می‌باشد. به‌راستی دلیل این بد حجابی‌ها و ناهنجاری‌ها در جامعه چیست؟ در این نوشته سعی می‌شود به اهمیت حجاب و معرفی الگوهای نمونه سبک زندگی اسلامی پرداخته شود.


حضرت رسول (صلی‌الله و علیه و آله و سلم) فرمودند: می‌دانید بدترین جا کجاست؟ فرمود: بازارها و این شامل پاساژ و خیابان‌ها هم می‌شود. روزی رسول خدا از اصحاب خود پرسید:«نزدیک‌ترین حالات زن به پروردگارش کدام است؟» اصحاب نتوانستند جواب بدهند. این سؤال به گوش فاطمه ( علیهاسلام) رسید. فاطمه فرمود:«نزدیک‌ترین حالات زن به پروردگارش وقتی است که در خانه‌اش بنشیند (و خود را در کوچه و بازار، جلو چشم نامحرمان قرار ندهد.)» وقتی رسول خدا این سخن را شنید، فرمود:«فاطمه پاره تن من است.» [1]

 حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) نماز را در خانه می‌خواندند. پیامبر اکرم (صلی‌الله و علیه و آله و سلم) فرمودند: «مسجد المراَه بیته: مسجد زن خانه‌اش می‌باشد». مسجد رفتن حرام نیست اما بهتر است نماز را در خانه بخوانند. [2]

پدر آیت‌الله سیستانی در مشهد از حرم امام رضا (علیه سلام) بیرون می‌آمد. ایشان علاقه زیادی به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) داشت، فرمود بوی امام زمان می‌آید رفت تا به یک خانه‌ای رسید دید آقا بالای سر یک خانمی ایستاده، حضرت فرمود: این خانم در زمان رضاخان چند سال از خانه بیرون نیامده. الآن همه‌ی آشپزخانه‌ها open دارند....!! الآن حمام شیشه‌ای آمده......!!!

در واقعه دفاع از حقانیت ولایت امیرالمؤمنین (علیه سلام)، وقتی فاطمه زهرا وارد میدان دفاع از امام زمان خود شد بدین گونه بود که زن‌ها دور حضرت زهرا (سلام الله علیها) را گرفتند. چادر زدند. پارچه کشیدند و فقط مردم صدای ایشان را می‌شنیدند.

حضرت موسی بن جعفر ( علیه السلام) از پدران گرامی‌اش از حضرت امیرالمؤمنین علی ( علیه السلام) نقل فرمود که:

روزی شخص نابینایی اجازه ورود خواست. فاطمه ( علیهاسلام) برخاست و چادربه‌سر کرد.

رسول خدا (صلی الله و علیه و آله و سلم)  فرمود:«چرا از او رو می‌گیری، او که تو را نمی‌بیند؟»

فاطمه عرض کرد:«او مرا نمی‌بیند، اما من که او را می‌بینم. و او اگرچه مرا نمی‌بیند ولی بوی مرا که حس می‌کند.»

رسول خدا فرمود:«شهادت می‌دهم که تو پاره تن منی.» [3]

دلیل عرفانی بسیار زیبا در مورد حجاب از استاد صمدی آملی:

این حجاب در حقیقت صفت خدا داشتن زن است، خداوند هم محجوب است. نه این که دین اگر به زن می‌گوید((تو حجاب را نگه‌داشته باش)) این العیاذ بالله جسارت به زن است این در حقیقت یک احترامی به زن است. به او می‌گوید: ((چون تو مطابق اسم شریف ((الباطن)) الهی پیاده شده‌ای، ما نمی‌خواهیم که تو در معرض دید هر کسی قرار بگیری، لذا محجوب باش. بگذار اگر دیگران می‌خواهند تو را ببینند از پشت حجاب‌ها ببینند)) این حجاب برگرفته از حجاب حق است، لذا حجاب دژ زن است، چه اینکه برای خداوند دژ است. فرمود هر چه کوشش کنید نمی‌توانید حقیقت غیبیه ذات مرا ببینید، آن‌قدر محجوبم، آن‌قدر در حجابم، هر چه کوشش کنید و حجاب‌ها را خرق کنید و پاره کنید باز هم همچنان مرا در پشت حجاب باید ببینید.

زن تا موقعی که در حجاب است، حق است؛ موقعی که از حجاب درآمده است وجهه‌ی خلقی پیدا می‌کند. وقتی وجهه‌ی خلقی پیدا کرد، دیگر تواناییش شکسته می‌شود. این است که حجاب برای زن یک احترام است که زن بیشتر شبیه به خداوند شود. و اگر می‌خواهند ((عصمت اعظم)) را به‌صورت شکل زنی در بیاورد، ظاهراً به بهترین شکل در می‌آورد که بهتر و زیباتر از این چهره در نظام هستی پیدا نمی‌شود. لذا مشابه چهره جناب صدیقه طاهره در عالم هرگز زنی پیدا نمی‌شود، چه اینکه مشابه چهره پیغمبر و امیرالمؤمنین هرگز در عالم پیدا نمی‌شود. [4]

حرف آخر....

«و توای خواهر دینی‌ام: چادر سیاهی که تو را احاطه کرده است از خون سرخ من کوبنده‌تر است.» (شهید عبدالله محمودی)

«خواهرم: محجوب باش و باتقوا، که شمایید که دشمن را با چادر سیاهتان و تقوایتان می‌کشید.» «حجاب تو سنگر تو است، تو از داخل حجاب دشمن را می‌بینی و دشمن تو را نمی بیند.» (سردار شهید رحیم نجفی)

«به پهلوی شکسته فاطمه زهرا (س) قسمتان می‌دهم که، حجاب را حجاب را، حجاب را، رعایت کنید.» (شهید حمید رستمی)

----------------------------------

1.      علامه مجلسی، بحارالانوار،ج 92، ص 43.

2.      علامه مجلسی،  بحارالانوار، ج 85، ص 126

3.      علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 43، ص 91.

4.      به نقل از سایت تبیان
طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: حجاب، رنگ خداوند، فاطمه زهرا، الگوی زنان عالم، حیا و عفت، وصیت نامه شهدا، خواهرم حجابت،

تاریخ : سه شنبه 20 بهمن 1394 | 02:31 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.