تبلیغات
جمال آفتاب - از روضه های ابا عبد الله الحسین (علیه سلام) تا پیروزی انقلاب اسلامی


هر گاه و هر جا که از پیروزی ۲۲ بهمن یادی و نامی آورده می شود، چهره ی شهید و نقش خونین شهادت، در برابر چشم ها پدیدار می گردد. دهه‌ی فجر، در حقیقت مقطع رهایی ملت ایران و آن بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا کرده است. با نزدیک شدن به بزرگترین پیروزی ملت ایران در برابر حکومت جور و طاغوت در این نوشته سعی می شود به یکی از ابعاد پیروزی انقلاب اسلامی ؛یعنی الهام گرفتن از نهضت حسینی و واقعه کربلا پرداخته شود و چه زیبا رهبر عزیزمان فرمود: دشمنان سعی می کنند انقلاب را از یاد مردم ببرند؛ اما دهه فجر، انقلاب را به یاد مردم می آورد. سعی می کنند امام را از یاد مردم ببرند؛ اما دهه فجر، تجسّم اراده و عظمت امام بزرگوار ماست. [1]

 

بسیاری از نظریه پردازان و اندیشمندان بر این عقیده اند پیروزی انقلاب اسلامی الهام گرفته مستقیم از واقعه کربلا است . و این جنبشی که از واقعه کربلا برای حریت و آزادی انسان ها آغاز شد . آمد و آمد تا در واقعه انقلاب اسلامی به ثمر نشست . حالا در هر زمانی به نسبت خودش . از کشتار سال 1314 مسجد گوهرشاد تا کشتار خونین 17 شهریور .

لذا یکی از دلایلی که رضا شاه روضه اباعبدالله الحسین (علیه سلام) را جمع می کند و آن را منع می کند همین مسأله بده است . او واقعاً پی برده بود که درسی که روضه اباعبدالله الحسین (علیه سلام) به عزادارش می دهد ، حریت،  آزادی از بند طاغوت ، عزت و شرافت انسانی است . لذا شالوده و نتیجه عزاداری ها و روضه ها و مراسمات حسینی انقلاب اسلامی بود .

رهبر انقلاب در بیانی موجز و شیوا در این‌باره می‌فرمایند: «ما امروز، به برکت آن نهضت و حفظ فرهنگ و روحیه‌‌‌ی آن نهضت، در جامعه‌ی‌ خودمان این نظام را به ‌وجود آورده‌ایم. اگر در جامعه‌‌ی ما، عشق به امام حسین (علیه سلام) و یاد او و ذکر مصایب و حوادث عاشورا معمول و رایج نبود، معلوم نبود که نهضت با این فاصله‌ی‌ زمانى و با این کیفیتى که پیروز شد، به پیروزى مى‌رسید.»[2]

بازنمایی تأثیر آرمان عزاداری امام حسین(علیه سلام) در نهضت اسلامی و جنبش‌های انقلابی

 با آغاز ماه محرم ، امام خمینی(رحمه الله علیه) ضمن انعقاد روضه خوانی در منزل خود در طول دهه ، هر شب به یکی از مجالس عزاداری محلات قم می رفتند و در هر جلسه یکی از همراهان ایشان سخنرانی می کرد و مردم را نسبت به اوضاع کشور مطلع می ساخت. در عصر روز عاشورا امام خمینی(رحمه الله علیه) شخصا در مدرسه فیضیه که مملو از جمعیت عزادار بود حضور یافته و به رغم تهدیدات رژیم سخنان مبسوطی علیه شاه ، اسرائیل و آمریکا ایراد کردند. امام در بخشی از سخنان خود که در جمع بیش از دویست هزار نفر مردم عزادار ایراد می شد، خطاب به شاه گفتند: من به شما نصیحت می کنم ای آقای شاه! ای جناب شاه! من به تو نصیحت می کنم. دست از این اعمال و رویه بردار. من میل ندارم که اگر روزی ارباب ها بخواهند که تو بروی ، مردم شکرگزاری کنند. من نمی خواهم تو مثل پدرت شوی.. نصیحت مرا بشنو، از روحانیت بشنو... از اسرائیل نشنو، اسرائیل به درد تو نمی خورد، بدبخت ، بیچاره!

استیضاح مردمی سخنان کوبنده امام ، شاه را نزد مردم تحقیر کرد. در تهران مراسم عزاداری به تظاهرات سیاسی گسترده علیه شاه و رژیم پهلوی تبدیل شد، روز عاشورا در مسجد ترکها حجت الاسلام فلسفی طی سخنرانی مهمی دولت علم را استیضاح کرد و آن را غیرقانونی دانست.

در یازدهم محرم نیز دانشجویان دانشگاه تهران به جمع تظاهرکنندگان پیوستند. رژیم پهلوی که وحشت زده شده بود تصمیم گرفت برای خاتمه دادن به قیام مردمی ، رهبر نهضت و روحانیون انقلابی را دستگیر نماید. در نیمه شب دوازدهم محرم ماموران ساواک با هجوم به منزل امام خمینی ، ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند. در روز 15 خرداد (12محرم)، مردم پس از اطلاع از دستگیری امام خمینی به خیابانها ریخته و علیه شاه دست به تظاهرات زدند. شعارهای مرگ بر شاه ، درود بر خمینی فضای شهرهای ایران را پر کرده بود.[3]

حادثه كربلا   برای هر انسان آزاده ای ایجاد انگیزه می كند كه در مقابل اهل ظلم تسلیم نشود تا آخرین لحظه به  رهبری دینی خود پایبند باشد و از هر گونه فداكاری در احیای حق دریق نورزد انسان وقتی انگیزه و علل وقوع حادثه جانسوز كربلا را با دقت بررسی می كند متوجه می شود كه برای رسیدن به خدا انگیزه راستین و پولادین می خواهد . معرفی باطل و رسوایی چهره ی منافق ، احیای روحیه شهادت طلبی ، شعار و لعن و نفرین ، مراسم عزاداری و مقاومت در برابر دشمنان از دیگر درس های واقعه عاشورا است .

--------------------------

1.      سخنرانی در تاریخ 3/11/1380 .

2.      سخنرانى در دیدار با اعضاى جامعه‌ى روحانیت مبارز و مجمع روحانیون مبارز ، 11 مرداد 1368.

3.      اسناد انقلاب اسلامی ، به نقل از روزنامه جام جم
طبقه بندی: سیاسی، اعتقادی،
برچسب ها: انقلاب اسلامی، تأثیر پذیری، روضه های اباعبد الله، پیروزی انقلاب، شهادت طلبی، مقاومت، رسوایی طاغوت،

تاریخ : دوشنبه 19 بهمن 1394 | 02:43 ب.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.