تبلیغات
جمال آفتاب - با فاطمه (سلام الله علیها)در ساحت عشق و محبت


کم‌کم به ایام فاطمیه نزدیک می‌شویم. به ایام مظلومیت اهل‌بیت رسول الله (علیهم‌السلام) نزدیک می‌شویم به همین منظور سعی می‌شود مطالبی در باب فضیلت و مظلومیت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) بیان شود. در بحث ادب به اهل بیت و به حضرت فاطمه (سلام الله علیها)  همین بس که پیامبر (صلی‌الله علیه و آله و سلم) درشان ایشان فرمودند:«فداها ابوها» و در روایت داریم که حضرت امیر المومنین (علیه سلام) جلوی ایشان قهقری می‌رفتند. [1]


قهقری یعنی وقتی حرم می‌روی داری از ضریح خارج می‌شوی پشت نکنی به ضریح و راه بروی این احترامی است که امام معصوم نسبت به حضرت فاطمه (سلام الله علیها)  دارد و ما هم اگر این ادب را نسبت به ائمه و سادات داشته باشیم به سعادت می‌رسیم.

آیت‌الله نخودکی کسی از هفت سالگی ماه رجب، شعبان و رمضان را روزه گرفته و یک سال نخوابید تا شب قدر را درک کند که فرمود اگر بی‌احترامی به حضرت رضا (علیه سلام) نبود کاری می‌کردم که مردم با دیدن درب خانه‌ام شفا پیدا کنند. ایشان می‌فرمایند: من این چیزها را که دارم به خاطر ادب به اهل‌بیت و سادات است. و این‌ها که این فرد انجام می‌داد مثل افسانه است برای ما. ایشان پایشان درد می‌کرد غباری از حرم امام رضا (علیه سلام) را برایشان آوردند و بعد از مدتی دیدند باز هم پایشان درد می‌کند می‌گویند: آیا غبار را به‌پایتان نزدید؟ فرمودند: اگر چشمم درد می‌کرد می‌زدم به چشمم، اگر سرم درد می‌کرد اگر سینه‌ام درد می‌کرد این غبار را می‌زدم ولی خجالت می‌کشم این غبار را به پاهایم که قسمت پایین بدنم است بزنم و حاضرم تا آخر عمر این درد را تحمل‌کنم اما به‌پایم این غبار را نزنم.

آیت‌الله بهجت (رحمه الله علیه) دو ساعت سر پا در حرم حضرت معصومه (سلام‌الله علیها) هرروز می‌ایستاد و دعا می‌خواند. این ادب است.

وقتی در مورد اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) معرفت پیدا کنیم قطعاً محبتمان افزایش می‌یابد؛ زیرا خداوند دل را به گونه‌ای آفریده که جذب خوبی‌ها شود. وقتی از پاکی، فداکاری و مهربانی آن حضرات در حق بندگان خدا مطلع  شویم محبتی همراه با خضوع و خشوع پیدا می‌کنیم که تأثیر زیارت را بر روح و روان ما نفوذ می‌دهد. لذا در روایات همواره قبولی زیارت را مشروط به معرفت کرده‌اند. معرفت به ائمه موجب معرفت به خداست. معرفت اهل‌بیتعلیهم السلام) ازاین‌جهت اهمیت دارد که موجب معرفت به خدا می‌گردد. پیامبر و معصومین آیه‌های الهی هستند نشانه‌های خدا روی زمین‌اند شناخت ایشان موجب شناخت خداوند و نزدیکی به ایشان تقرب به خداست. در جامعه کبیره می‌خوانیم: السلام علی محال معرفه الله؛ سلام بر جایگاه‌های شناخت خداوند.

جالب اینجاست که با تأمل در روایات در می‌یابیم که معرفت رابطه‌ای متقابل ایجاد می‌کند به‌اندازه شناخت ما از معصومین، چهره ما نیز نزد معصومین شناخته‌شده می‌گردد.

 قرآن کریم می‌فرماید « وَ بَیْنَهُما حِجابٌ وَ عَلَی الْأَعْرافِ رِجالٌ یَعْرِفُونَ کُلاًّ بِسیماهُمْ وَ نادَوْا أَصْحابَ الْجَنَّةِ أَنْ سَلامٌ عَلَیْکُمْ لَمْ یَدْخُلُوها وَ هُمْ یَطْمَعُون: و میان آن دو [گروه بهشتیان و دوزخیان] حائلی است، و بر بلندای آن مردانی [با مقام و منزلت‌اند] که هر کدام از دو گروه را به نشانه‌هایشان می‌شناسند، و بهشتیان را که وارد بهشت نشده‌اند، ولی ورود به آن را امید دارند، آواز می‌دهند که: درود بر شما.» (اعراف /46)

طریف از حضرت باقر ( علیه السّلام) نقل کرد که من از این آیه «وَ عَلَی الْأَعْرافِ رِجالٌ یَعْرِفُونَ کُلًّا بِسِیماهُمْ» پرسیدم فرمود: ای سعد اعراف، آل محمّدند که داخل بهشت نمی‌شود مگر کسی که آنها را بشناسد و آنها او را بشناسند و داخل جهنم نمی‌گردد مگر کسی که منکر آنها باشند و آنها انکار کنند او را. اعراف آنهایند که خدا شناخته نمی‌شود مگر به واسطه معرفت ایشان. [2]

نزد امام صادق (علیه سلام) آمد عرضه داشت: آقا من خیلی فقیرم، ثروتی ندارم هیچ‌چیز ندارم. آقا فرمودند: ما را دوست داری؟ عرضه داشت: بله امام فرمودند: چقدر پول بهت بدهند محبت ما اهل‌بیت را از دلت بیرون می‌کنی؟ عرضه داشت اگر همه دنیا را به من بدهند محبت شما را نمی‌دهم امام فرمود: تو ثروتی با این عظمت داری چرا می‌گویی فقیرم.

یک ذره محبت اهل‌بیت و حضرت زهرا (سلام الله علیها) طلاست. موقعی که خواستند ایشان را به عقد امیرالمؤمنینعلیه سلام) در بیاورند در روایت وارد شده که حضرت فاطمه (سلام الله علیها) مهریه‌ی خود را شفاعت گنه‌کاران امت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) قرار داد، چنان که در هنگام عقد ازدواج فرمود: پدرجان چه فرقی بین من وزنان دیگر است؟ من می‌خواهم مهریه‌ام با آنان فرق داشته باشد و آن را شفاعت گنه‌کاران امت شما قرار دهم. این درخواست موردقبول خداوند سبحان واقع شد و جبرئیل فرود آمد و ورقه‌ای از حریر آورد که این مهریه در آن نوشته شده بود، چون هنگام شهادتش فرا رسید وصیت کرد آن ورقه را در کفنش و بر روی سینه‌اش بگذارند و فرمود: در هنگام حشر این ورقه را به‌دست گیرم و از گنه‌کاران امت پدرم شفاعت کنم. [3]

 

1.      کلینی، کافی، جلد 3، صفحه 431

2.      امین الاسلام، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج9، ص 117 .  

3.      احمدبن یوسف، اخبارالاول والاثار، ص 88، به نقل از چشمه در بستر، سید مسعود پور سید آقایی، ص 278.

طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، فضیلت و جایگاه، احترام امیرالمومنین، ادب به اهل یت، آیت الله نخودکی، ادب به امام رضا، آیت الله بهجت،

تاریخ : دوشنبه 19 بهمن 1394 | 12:19 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.