تبلیغات
جمال آفتاب - معرفی کتاب نیمه دیگرم

        یکی از مسائل مهم برای ازدواج کردن این است که: جوان یک نگاه درست به ازدواج داشته باشد و با آگاهی کامل نسبت به ازدواج و انتخاب همسر آینده خویش اقدام کند. بسیاری از جوانان حتی نمی دانند در جلسه خواستگاری چه سوالاتی را از طرف مقابل خویش بپرسند. چگونه می توان به شخصیت مخاطب خود درجلسه خواستگاری پی برد؟

        کتاب نیمه دیگرم یک منبع خوب برای آموزش مهارت های انتخاب همسر است که در 4جلد به کوشش حجت الاسلام محسن عباسی ولدی و از سوی انتشارات جامعه الزهرا (سلام الله علیها) منتشر شده است. این کتاب 683 صفحه ای شاید جامع ترین راهنمایی باشد که می توانید قبل از ازدواج آن را مطالعه کنید.

   استاد عباسی مطالب این کتاب را بر اساس موضوعاتی که در رادیو معارف مطرح می کردند به رشته قلم در آوردند و به عقیده کارشناسان و مشاوران خانواده می توان گفت ایشان در مسائل خانواده و ازدواج بسیار خوب و قوی ورود پیدا کرده اند و کتاب های بسیار مفید و گرانقدری را تألیف کرده اند، از جمله: نیمه دیگرم، ساحل آرامش و من دیگر ما.

        جلد اول این مجموعه نکته های اساسی درباره مهارت های انتخاب همسر اشاره شده است و به شما می گوید چطور می توانید هم کفو خود را انتخاب کنید. محور اصلی بخش اول، شناخت خود است که با عنوان «انتخاب خویش، قبل از انتخاب همسر» آن را خواهید خواند. و همچنین درباره گفت و گوی خواستگاری و سوالات خواستگاری مطرح گردیده است که بسیار مفید می باشد.

بخشی از موضوعات کتاب:

        یکی از واقعیت های غیر قابل انکار در جامعۀ ما آمار بالای طلاق است که در برخی از مناطق کشور به هر ازای هر چهار ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است. در این میان آمار بالای طلاق عاطفی هم نگران کننده است. بدون تردید یکی از دلایل اصلی طلاق، انتخاب های اشتباه است؛ انتخاب هایی که نظام عاقلانه و تعریف شده ای بر آن حاکم نیست.

        پیش از آن که بخواهی همسرت را انتخاب کنی، به من بگو آیا هدفت را در زندگی معین کرده ای؟ در زندگی به دنبال چه چیزی می گردی؟ تا پاسخ این پرسش را ندهی نمی توانی انتخاب موفقی داشته باشی. تو باید کسی را انتخاب کنی که به دنبال چیزی بگردد که تو به دنبال آن هستی و برای این که بتوانی چنین کسی را انتخاب کنی، باید خودت را، دغدغه هایت را، هدفت را و دلخوشی ات را انتخاب کنی.

       قبل از آن که کسی به سراغت بیاید یا به خواستگاری کسی بروی، باید سنگ محکی بسازی برای سنجیدن انسان ها، برای این که بدانی این شخص، آیا نیمۀ دیگر تو است؟ اما تعیین معیارها برای این که بتواند سنگ محک تو باشد، قاعده هایی را باید رعایت کنی.

        پرسش های متفرّقه ای هم دربارۀ موضوعات مختلف و مرتبط با ازدواج طرح شده بود؛ پرسش هایی دربارۀ استخاره و جایگاه آن در تصمیم گیری برای ازدواج، قسمت و نقش آن در ازدواج، بیان عیب های خویش در جلسۀ خواستگاری، هم کفو بودن، موانع تسهیل در امر ازدواج، زمان ازدواج و ... مطرح گردیده است.

        در نهایت در بخش نهم این مجموعه هم به پرسش جوانانی اختصاص یافته که توانایی ازدواج نداشته و برای خویشتن داری در دوران تجرّد راهنمایی خواسته اند.

نوشته پشت جلد:

    تا از تُنگ تَنگ منیّت در نیایی

    به دریای احدیت راه نیابی.

    آن‌چه انسان را قرار، می‌بَرَد

    منیّت‌هایی است که پیکر بندگی را می‌درد.

    ازدواج، نقطه پایان «من» است و آغاز «ما»

    از همین روست که آن را مایه آرامش خوانده اند.

    پس ازدواج وقتی به آرامشت برساند

    که تو را از مَنَت برهاند.

محسن عباسی ولدی، نیمه دیگرم، انتشارات جامعه الزهرا، قم، 1391.

خرید کتاب نیمه دیگرم

 

طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: کتاب نیمه دیگرم، محسن عباسی ولده، مهارت های انتخاب همسر، ازدواج آسان، سوالات خواستگاری، هم کفو بودن، استخاره در ازدواج،

تاریخ : چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 | 11:00 ب.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.