تبلیغات
جمال آفتاب - کتاب جمال آفتاب و آفتاب هر نظر

بسیاری از سالکان و عارفان راه حق، حالات و مکاشفات خود از تجلیات ذات الهی را در قالب شعر بیان می کردند. یکی از بزرگترین عارفان که در بیان این حالات زیباترین خلاقیت و تنوع را به کار برده است، لسان الغیب حافظ شیرازی بوده است. جالب اینجاست که حافظ هم مانند دیگران از29 حرف فارسی استفاده کرده است؛ اما چنان کلمات را با استفاده از بلاغت و آرایه های شعری، کلام خود را به اوج رسانیده است.

در این میان یکی از بهترین کتاب هایی که به شرح غزلیات حافظ پرداخته است، کتاب جمال آفتاب نوشته عارف واصل آیت الله سعادت پرور است.

مجموعه ای ده جلدی که با استفاده از روش تفسیر حافظ به حافظ و بهره گیری از آیات و روایات و ادعیه متناسب و به دور از اصطلاح پردازی های ادبی و عرفانی، از دیدگاه معارف توحیدی به شرح غزلیات حافظ پرداخته و نقاب از چهره مقاصد و اشارات خواجه شیراز بازمی گشاید، به گونه ای که خواننده می تواند در آیینه شفاف قرآن و احادیث، به تماشای لطایف و معانی نغز اشعار حافظ بنشیند.

این اثر، محصول جلسه های خصوصی اخلاقی ـ عرفانی علامه طباطبایی است که نویسنده سالیان بسیار از این جلسه ها فیض برده است.

مرحوم علامه طباطبایی، در این جلسه ها حدود دویست غزل از دیوان حافظ را به اجمال و گاه با تفصیل، تشریح کرده و شاگرد عرفانی ایشان، آیت الله سعادت پرور سخنان علامه را یادداشت کرده است. ادامه غزلیات نیز به همان سبک علامه شرح شده که حاصل این تلاش، مجموعه ده جلدی است. در ابتدای هر جلد یک رباعی از ابو سعید ابوالخیر آورده شده است که این امر به نوبه خود بسیار جذاب و زیبا بوده است. در مقدمه کتاب نقش استاد در تربیت سالک آورده شده است که یکی از نکته های مهم در طی طریق سالک الی الله می باشد. بعد از آن یک غزل عرفانی از استاد خود علامه طباطبایی آورده است و بعد از آن یک غزل عرفانی دیگر از حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) آورده است بعد از آن به شرح غزلیات پرداخته شده است.

   جسمم همه اشک گشت و چشمم بگریست       در عشق تو بی جسم همی باید زیست

   از من اثری نماند این عشق ز چیست           چون من همه معشوق شدم عاشق کیست    ابو سعید ابوالخیر

حق تکثیر: تهران: احیاء کتاب، 1379

طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: کتاب جمال آفتاب، آیت الله سعادت پرور، علامه طباطبایی، شرح دیوان حافظ، شرح عرفانی، غزل عرفانی، مکاشفه و تجلیات،

تاریخ : جمعه 3 اردیبهشت 1395 | 07:35 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.