تبلیغات
جمال آفتاب - اخلاق زیبا، زندگی زیبا

با خود این روزها فکر می کنم چرا مصرف قرص های اعصاب بسیار فراوان شده؟ به طوری که عده ای برای یک بار هم که شده از این قرص ها برای آرامش روحی خود مصرف کرده اند. همین که سر چهار راه دو ماشین جلو یکدیگر می پیچند هر دو راننده با قفل فرمان پایین می آیند و فحش و ناسزا و هر چیزی که انسان فکر کند بار یکدیگر می کنند تازه اگر کار به بیمارستان و کلانتری نرسد!!!.

خوش خلقی در دین ما، بسیار سفارش شده تا جایی که گاهی تمام دین دانسته شده است. در حدیثی آمده است که:

قَالَ رَسُولُ اللهِ(صلی الله علیه و آله): « لَوْ كَانَ حُسْنُ الْخُلُقِ خَلْقاً یُرَى مَا كَانَ مِمَّا خَلَقَ اللَّهُ شَیْ‏ءٌ أَحْسَنَ مِنْهُ وَ لَوْ كَانَ الْخُرْقُ خَلْقاً یُرَى مَا كَانَ مِمَّا خَلَقَ اللَّهُ شَیْ‏ءٌ أَقْبَحَ مِنْهُ وَ إِنَّ اللَّهَ لَیُبْلِغُ الْعَبْدَ بِحُسْنِ الْخُلُقِ دَرَجَةَ الصَّائِمِ الْقَائِم: اگر خوش خلقى موجود خارجى دیده ‏شدنى بود زیباترین مخلوقات می بود و اگر زشت‏خوئى هم موجود خارجى دیده‏ شدنى بود در زشت‏ترین قیافه‏ ها دیده میشد و خداوند بنده را در اثر داشتن حسن خلق به مقام و درجه روزه‏دار شب زنده دار می رساند.[1]

حسن خلق، عبارت است از خوش رویی، خوش رفتاری، حُسن معاشرت و برخورد پسندیده با دیگران. امام صادق(علیه السلام) درباره خوش رویی می فرمایند:

«تُلَیِّنُ جانِبَکَ وَ تُطَیِّبُ کَلامَکَ وَ تَلْقی اَخاکَ بِبَشْرٍ حَسَنٍ: حسن خلق آن است که برخوردت را نرم و سخنت را پاکیزه و برادرت را با خوش رویی دیدار کنی».

دین مقدس اسلام، همواره پیروان خود را به نرم خویی و ملایمت در رفتار با دیگران دعوت می کند و آنان را از درشتی و تندخویی بازمی دارد. قرآن کریم در ستایش پیامبر می فرماید: «اِنَّکَ لَعَلی خُلُقٍ عَظیمٍ؛ به درستی که تو به اخلاق پسندیده و بزرگی آراسته شدی».(قلم/ 4)

خداوند کریم، اخلاق نیکوی پیامبر را عنایتی از جانب خویش می داند و می فرماید:

«فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلیظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ: در پرتو رحمت و لطف خدا، با آنان مهربان و نرم خو شده ای و اگر خشن و سنگ دل بودی، از گردت پراکنده می شدند». (آل عمران:159)

بسیار رخ می داد که افراد، با قصد دشمنی و آزار دادن پیامبر خدا به حضور ایشان می رسیدند، ولی نه تنها به ایشان اهانت نمی کردند، بلکه با کمال صمیمیت، اسلام را می پذیرفتند و از آن پس، رسول اکرم محبوب و مراد آنان می شد.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «إِنَّ أَكْمَلَ الْمُؤْمِنِینَ إِیمَاناً أَحْسَنُهُمْ خُلُقاً: كامل‏ترین مؤمنان خوش‏ خلق‏ تر آنان است».[2]

در روایاتی نیزحسن خلق را عبادتی بزرگ دانسته اند که ثواب نماز و روزه دائمی دارد. «منْ كَفَّ غَضَبَهُ كَفَّ اللَّهُ عَنْهُ عَذَابَهُ وَ مَنْ حَسُنَ خُلُقُهُ بَلَّغَهُ اللَّهُ دَرَجَةَ الصَّائِمِ الْقَائِمِ: هر كس خشم خود را نگهدارد خداوند عذاب خود را از او نگه مى‏دارد، و هر كس خلقش نیكو باشد خداوند پاداش روزه‏گیر و نمازگزار را به او مى‏دهد».[3]

و در آخر رفتار پیامبر اکرم با همنشینانش را نقل می کنیم: «دائِمَ البِشْرِ، سَهْلَ الخُلُقْ، لَیِّنَ الجَانِبِ، لَیْسَ بِفَظٍّ وَلا غَلِیظ وَلا صَخّاب وَلا فَحّاش وَلا عَیّاب وَلا مَدّاح، یَتَغَافَلُ عمّا یَشْتَهی، فَلا یُؤیِسُ مِنهُ، وَلا یُخِیِّبُ فیهِ مُؤَمِّلیهِ، قد تَرَکَ نَفْسَهُ مِنْ ثلاث: المِراءِ والإکثارِ وَما لا یَعْنِیهِ، وَتَرَکَ النّاسَ بین ثلاث: کانَ لا یَذمُّ أَحَداً ولا یُعَیِّره ولا یَطلُبُ عَثَراتِه ولا عَوْرَتَهُ; دائماً خوشرو و خندان و سهل الخلق و ملایم بود، هرگز خشن و سنگدل و پرخاشگر و بدزبان و عیب جو و مدیحه گر نبود، هیچ کس از او مأیوس نمى شد، و هر کس به در خانه او مى آمد ناامید باز نمى گشت; سه چیز را از خود رها کرده بود: مجادله در سخن، پرگویى، و دخالت در کارى که به او مربوط نبود; و سه چیز را در مورد مردم رها کرده بود: کسى را مذمت نمى کرد، سرزنش نمى فرمود، و از لغزش ها و عیب هاى پنهانى مردم را به رویشان نمى آورد.[4]

امیدواریم خداوند توفیق عنایت فرماید تا در این زمینه پیرو پیامبر اعظم(صلى الله علیه وآله)و ائمه اطهار(علیهم السلام)باشیم. ان شاءالله.

--------------------------

1.      علامه مجلسی، بحار الأنوار، ج‏68، ص 392.

2.      همان

3.      شیخ صدوق، عیون الاخبار،ج 2، ص 71.

4.      معانى الاخبار، ص 83، به نقل از تفسیر نمونه، ج 24، ص 378.

معرفی منابع برای مطالعه بیشتر:

1.      محمداسماعیل دولابی، طوبای محبت.

2.      محمدرضا رخشانی، تکامل اخلاقی.

3.      حسین انصاریان، زیبــــــایـــیــــهاى اخــــــــلاق.

4.      حبیب ا...فرحزاد، زیبایی اخلاق.

طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: حسن خلق، خوش اخلاقی، اخلاق زیبا، کاملترین مردم، با ایمانترین مردم، دوستی و الفت، خوش رویی،

تاریخ : چهارشنبه 25 فروردین 1395 | 07:56 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.