تبلیغات
جمال آفتاب - از همسایه ات چه خبر؟؟؟

میازارم زخود هرگز دلی را از آن ترسم در آن جای تو باشد

با عصبانیت در خانه همسایه را زد. تا همسایه بیرون آمد بدون سلام و احوالپرسی گفت: مرد حسابی این چندمین بار است آشغال هاتون را جلو در خانه ما می گذارید. ما اشتباه کردیم اومدیم همسایه شما شدیم؟ این چه وضعیه؟ بار آخرت باشه این کار رو می کنی وگرنه هر چی دیدی از چشم خودت دیدی.

این بحث و جدل شرح حالی است از همسایه های جامعه امروزی که یا از یکدیگر خبر ندارند و یا فقط دنبال پیدا کردن ضعف و مشکل از یکدیگرند تا با هم به بحث و جدل بپردازند.


خداوند منان در قرآن کریم ، در کنار دستور به پرستش الهی و احسان به پدر و مادر و بستگان و خویشاوندان، توصیه به نیکی و احسان در حق همسایگان نموده است؛ آنجا که می فرماید: «وَ اعْبُدُوا اللّهَ وَ لا تُشْرِکُوا بِهِ شَیْئاً وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً وَ بِذِی الْقُرْبی وَ الْیَتامی وَ الْمَساکینِ وَ الْجارِ ذِی الْقُرْبی وَ الْجارِ الْجُنُبِ وَ الصّاحِبِ بِالْجَنْبِ وَ ابْنِ السَّبیلِ: و خدا را بپرستید و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید و به پدر و مادر و همچنین به خویشاوندان و یتیمان و مسکینان و همسایه نزدیک و همسایه دور و دوست و همنشین و واماندگان در سفر نیکی کنید!». (نساء/36)

قرار گرفتن مراعات حق همسایه در کنار حق بندگی و نیکی به والدین، نشان از اهمّیت همسایه داری در منظر قرآن دارد. در روایات نیز تعبیرات نغز و زیبایی درباره اهمّیت همسایه داری آمده که به نمونه هایی اشاره می شود:

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «حُرْمَةُ الْجَارِ عَلَی الْإِنْسَانِ کَحُرْمَةِ أُمِّهِ: حرمت همسایه بر [عهده] انسان مانند احترام مادرش می باشد.»[1]

حق جوار و همسایگى آنقدر در اسلام مورد تاكید قرار گرفته كه نبى اكرم(صلی الله علیه و آله)  مى فرمایند: « ما زال جبرئیل یوصینى بالجار حتى ظننت انه سیورثه، جبرئیل دائما مرا سفارش به همسایه مى كرد به طورى كه گمان كردم او ارث مى برد».[2]

قال النبی(صلی الله علیه و آله)  فى حُقوقِ الجارِ : «إِنِ اسْتَغَاثَكَ أَغَثْتَهُ وَ إِنِ اسْتَقْرَضَكَ أَقْرَضْتَهُ وَ إِنِ افْتَقَرَ عُدْتَ عَلَیْهِ وَ إِنْ أَصَابَتْهُ مُصِیبَةٌ عَزَّیْتَهُ وَ إِنْ أَصَابَهُ خَیْرٌ هَنَّأْتَهُ وَ إِنْ مَرِضَ عُدْتَهُ وَ إِنْ مَاتَ تَبِعْتَ جَنَازَتَهُ وَ لَا تَسْتَطِیلُ عَلَیْهِ بِالْبِنَاءِ فَتَحْجُبَ الرِّیحَ عَنْهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ: درباره حقوق همسایه فرمودند: اگر از تو كمك خواست كمكش كنى، اگر از تو قرض خواست به او قرض دهى، اگر نیازمند شد نیازش را برطرف سازى، اگر مصیبتى دید او را دلدارى دهى، اگر خیرى به او رسید به وى تبریك گویى، اگر بیمار شد به عیادتش روى، وقتى مرد در تشییع جنازه اش شركت كنى، خانه ات را بلندتر از خانه او نسازى تا جلوى جریان هوا را بر او بگیرى مگر آن كه خودش اجازه دهد».[3]

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: «حُسنُ الجِوارِ یُعَمِّرُ الدِّیارَ وَیَزیدُ فِى العمارِ؛خوش همسایگى شهرها را آباد و عمرها را زیاد مى كند».[4]

و این كلمات نشاندهنده ى نزدیكى حق همسایه به حق نزدیكان است، زیرا نزدیكان به حسب نزدیكی شان ارث مى برند.این روایات نشان دهنده ى اهتمام به همسایه ى نیك است به طورى كه اول مى گوید همسایه را بنگر سپس خانه و امکاناتش را بسنج.

انسان مومن موظف است با تمامی مردم به بهترین صورت ممکن برخورد نماید. حال آنان که با یکدیگر ارتباط دارند و به طرق مختلف با یکدیگر در تماس هستند در الویت قرار خواهند گرفت. برخورد انسان مومن با اطرافیان سبب دوری یا نزدیکی افراد به اسلام خواهد شد. زمانی که فردی از حال همسایه خویش جویا می ‌شود؛ از گرفتاری ‌ها، بیماری‌ ها و مشکلاتش آگاهی پیدا خواهد کرد و در صورت توان به یاری ‌اش خواهد شتافت و همیشه با او برخورد خوب و مناسب خواهد داشت. دستگیری از دیگران وظیفه ‌ای است که بر دوش همه مسلمین گذاشته شده است و در این میان قوم، نژاد و دین هیچ تأثیری نخواهد داشت.

------------------------

1.      علامه مجلسی، بحارالانوار، جلد 74، صفحه ى 151.

2.      بحار، جلد 74، جلد 74، ص 151.

3.      علامه مجلسی، بحارالانوار، جلد 74، صفحه ى 153.

4.      کلینی، كافى، ج2، ص667، ح8.

معرفی منابع برای مطالعه بیشتر:

1.      آیت الله جوادی آملی، مفاتیح الحیاه.

2.      محمدجواد فلاح، اخلاق همسایه داری و آپارتمان نشینی.





طبقه بندی: اعتقادی،
برچسب ها: همسایه، همسایه آزاری، همسایه داری، قرض دادن، عیادت کردن، زیادی عمر، آبادی شهرها،

تاریخ : سه شنبه 24 فروردین 1395 | 06:55 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا خلیلیان | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.